Żółtaczka typu A

MEDserwis.pl >Żółtaczka typu A

Żółtaczka typu A

To tak zwana choroba „brudnych rąk”, do zakażenia dochodzi drogą pokarmową. Ryzyko zwiększa się w czasie wyjazdów w rejony, gdzie wirusowe zapalenie wątroby typu A jest bardzo powszechne. Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) może być przykrym finałem udanych wakacji w rejonie basenu Morza Śródziemnego oraz w egzotycznych regionach Dalekiego Wschodu, Karaibów i Ameryki Łacińskiej. Ocenia się, że wśród udających się w te rejony na wakacje w komfortowych resortach hotelowych od 3 do 6 turystów na 1000 choruje miesięcznie na WZW typu A po powrocie do domu. U amatorów podróży z plecakiem ryzyko jest wielokrotnie większe. U podróżujących w egzotyczne rejony świata wirusowe zapalenie wątroby typu A jest 1000 razy częstsze niż cholera i 100 razy częstsze niż dur brzuszny. WZW typu A jest drugą po malarii chorobą zakaźną u amatorów dalekich podroży i najczęstszą, której można zapobiegać poprzez szczepienia.
Ocenia się, że każdego roku na świecie około 1 5 mln ludzi choruje na wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) nazywane „żółtaczką pokarmową”. W Polsce w ostatnich latach przyjmowano z tego powodu na oddział zakaźny ponad 2000 osób rocznie. Liczba ta wydaje się rosnąć.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A już dawno przestało być banalną chorobą zakaźną wieku dziecięcego. Choroba ta stanowi obecnie problem głównie młodzieży oraz najbardziej czynnej zawodowo populacji osób przed ukończeniem 40. roku życia.
Do zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A dochodzi przede wszystkim drogą pokarmową, na przykład u stołujących się poza domem zarówno w ulicznych jadłodajniach, jak i drogich restauracjach. Źródłem zakażenia mogą być kostki lodu w napojach, umyte w zanieczyszczonej wodzie owoce, warzywa oraz "owoce morza". Infekcja może również dotyczyć osób kontaktujących się ze zbiorowiskami ludzi – zwłaszcza o niskim standardzie życia, a także pracujących przy dostarczaniu i przetwarzaniu żywności oraz usuwaniu nieczystości. Chory na wirusowe zapalenie wątroby typu A stanowi w miejscu pobytu i po powrocie z wakacji bezpośrednie źródło zakażenia dla swojego otoczenia.
Pobyt na oddziale zakaźnym z powodu WZW typu A trwa zazwyczaj kilka tygodni. Niestety u 15-20% pacjentów (zwłaszcza dorosłych) choroba przedłuża się nawet do 40 tygodni – ograniczając aktywność najbardziej czynnych zawodowo i powodując indywidualne straty, będące skutkiem przerwania pracy na okres choroby. U pozostałych – zaburzenia czynności wątroby po ostrym okresie WZW A są przyczyną niekiedy długiego okresu rekonwalescencji.
Chociaż wirusowe zapalenie wątroby typu A ustępuje samoistnie i nie daje przewlekłego uszkodzenia wątroby może w niektórych przypadkach przybierać postać ciężką, a nawet śmiertelną. Dotyczy to w szczególności osób po 40. roku życia oraz pacjentów z istniejącym już toksycznym uszkodzeniem wątroby lub przewlekłym zapaleniem wątroby. Śmiertelność z powodu WZW A rośnie z wiekiem do 25% u pacjentów po 40.-45. roku życia (np. wywołanym przez wirusa zapalenia wątroby typu C).

Kto powinien się zaszczepić?
W związku z tym, że nie można wykluczyć pojawienia się w najbliższym czasie w Polsce większej liczby przypadków WZW typu A, warto znać międzynarodowe zalecenia dotyczące zapobiegania tej chorobie. Według tych zaleceń - szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A) jest zalecane:

podróżującym do krajów, w których powszechnie występuje WZW A
pacjentom z przewlekłymi chorobami wątroby – niezależnie od ich rodzaju
pracownikom służby zdrowia
pracującym w produkcji i handlu żywnością oraz gastronomii
pracownikom służb miejskich

Biuro Medicover Sp. z o.o.
Warszawa , ul. Bitwy Warszawskiej 1920r 18

Zobacz więcej >>

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl