Żółtaczka - Żółtaczka - Wirusowe zapalenie wątroby typu B

MEDserwis.pl > Żółtaczka >Żółtaczka - Wirusowe zapalenie wątroby typu B

Żółtaczka - Wirusowe zapalenie wątroby typu B

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (inaczej wszczepienna żółtaczka zakaźna) jest chorobą, która atakuje wątrobę, powodując obumieranie komórek tego organu (marskość wątroby) oraz pierwotnego raka wątroby. Marskość kończy się w 1/3 przypadków śmiercią w ciągu jednego roku. Z tego powodu umiera na świecie każdego roku ok. 1 mln osób.

Jak można zarazić się wirusem WZW typu B?

Dla wielu osób, które nie decydują się na szczepienie przeciwko WZW typu B ponieważ uważają, ze mają małą szansę zarażenia, zaskakująca jest informacja o liczbie osób zarażonych tym groźnym wirusem na świecie. Nosicielami wirusa są 2 miliardy ludzi! W Polsce nosicieli jest ok. 500 000. W wielu regionach świata, gdzie podróżujemy prywatnie lub służbowo, spotykamy się z zagrożeniem, które może skończyć się długotrwałym leczeniem. Oto w jaki sposób najczęściej ludzie zarażają sie wirusem, który przenosi się poprzez kontakt z zakażoną krwią lub płynami ustrojowymi:

- podczas zabiegu medycznego, gdzie dochodzi do przerwania ciągłości tkanek. Blisko 60% zachorowań w Polsce następuje w czasie interwencji medycznych. Może to być rozległa operacja chirurgiczna, a także usuwanie zębów „mądrości" u dentysty.
- w czasie zabiegów kosmetycznych związanych z naruszaniem ciągłości skóry. Przekłuwanie uszu, piercing, tatuowanie - to zabiegi szczególnie ryzykowne. Wiele młodych osób wykonuje je w czasie pobytu na wakacjach czy urlopie, gdy poszukują nowych wrażeń. Często ma to miejsce w krajach, gdzie zabiegi te są tanie, ale stosowane do niech narzędzia z pewnością nie spełniają wymogów sanitarnych. Po szczepieniu takie praktyki są znaczenie bezpieczniejsze
- w czasie kontaktu seksualnego z osobą zarażoną. Wirus znajduje się we krwi, ale także nasieniu i wydzielinie z pochwy. Stosowanie prezerwatywy zmniejsza ryzyko zakażenia, ale nie gwarantuje pełnej ochrony.
Zwiększone ryzyko zakażenia występuje w pewnych regionach geograficznych - basenie Morza Śródziemnego, Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej oraz Azji (z wyjątkiem Japonii). Szczególną ostrożność należy zachować w Rosji i krajach byłego ZSRR, byłej Jugosławii, Rumunii, Bułgarii, Albanii, Tajlandii, Mongolii.

Dlaczego warto się zaszczepić przeciwko WZW typu B?

Wiele osób twierdzi, że zdążą się zaszczepić przed planowanymi operacjami. Jednak konieczność wykonania szczepionki może opóźnić zabieg. Poza tym może się zdarzyć, że w wyniku wypadku lub urazu konieczna będzie niezwłoczna interwencja medyczna w trybie nagłym. To samo może spotkać osoby aktywnie uprawiające sporty. Wtedy nie ma czasu na niezbędne szczepionki. Jeśli więc ktoś spędza w samochodzie na polskich drogach wiele godzin, może pomyśleć o uzupełnieniu pakietu bezpieczeństwa o szczepienie WZW B.

WZW typu B można zarazić się nie tylko w szpitalu czy gabinecie zabiegowym. Wiele młodych osób wykonuje zabiegi takie jak piercing czy tatuaże w czasie pobytu na wakacjach, gdy poszukują nowych wrażeń. Często ma to miejsce w krajach, gdzie zabiegi te są tanie, ale stosowane narzędzia rzadko spełniają wymogi sanitarne. Po szczepieniu takie praktyki są znaczenie bezpieczniejsze.

Inną, bardzo powszechną drogą zakażenia są kontakty seksualne. W przypadku przygodnego romansu, które według badań zdarzają się bardzo często w czasie wakacji, zwłaszcza zagranicznych, ryzyko zakażenia jest bardzo wysokie. W takich przypadkach należy zawsze stosować prezerwatywę, która wyraźnie zmniejsza szansę zakażenia nie tylko WZW B, ale innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową (np. HIV/AIDS). Jednak nie zawsze w chwilach namiętności ludzie pamiętają o zabezpieczeniu lub mają do niego dostęp.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B, wywoływane przez wirus WZW B, jest chorobą niebezpieczną, trudno poddającą się leczeniu. Choroba może przyjąć postać ostrą lub przewlekłą, okres leczenia zawsze jest bardzo długi - od kilku miesięcy do kilku lat. W czasie choroby trzeba przestrzegać lekkostrawnej diety, całkowicie zrezygnować z alkoholu. Leczenie postaci przewlekłej WZW daje wiele dodatkowych objawów niepożądanych - chudnięcie, wypadanie włosów, depresję, zaburzenia koncentracji. Przewlekłe zapalenie może powodować marskość oraz nowotwory wątroby, a wtedy ratunkiem jest wyłącznie przeszczep.

Najważniejsze jest to, że choroby tej możemy uniknąć właśnie dzięki szczepionce.

Kto powinien się zaszczepić?

Szczepienie przeciwko WZW typu B jest szczególnie zalecane przez Głównego Inspektora Sanitarnego:

- osobom, które ze względu na tryb życia lub wykonywane zajęcia są narażone na zakażenia związane z uszkodzeniem ciągłości tkanek lub poprzez kontakt seksualny;
przewlekle chorym o wysokim ryzyku zakażenia, nieszczepionym w ramach szczepień obowiązkowych;
chorym przygotowywanym do zabiegów operacyjnych;

- dzieciom i młodzieży, nie objętym dotąd szczepieniami obowiązkowymi;

- osobom dorosłym, zwłaszcza w wieku starszym;

Biuro Medicover Sp. z o.o.
Warszawa , ul. Bitwy Warszawskiej 1920r 18

Zobacz więcej >>

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 4361 [cc_f] => 353 )